29 Nis

İris Tanıma

Kişinin kimliğini tanıyabilmek, ayırt edebilmek ve bunu sıfır hata oranıyla gerçekleştirmek için en güvenilir yöntemlerden bir tanesi iris tanıma olarak bilinir. Korneanın arkasında yer alan ve halka şekline benzeyen iris, renkli bir kısımdır. Herkeste farklı olan bu kısım, kişilerin ayırt edilebilmesinde doğrudan etken olur. Parmak izi gibi önemli bir sembol olduğu için kimsede benzerlik göstermez ve hata oranı sıfırdır. Üst düzey işletmelerde kullanılan bu teknoloji ile çalışanların devam düzeyleri rahatlıkla kontrol edilebilir. Peki, iris ne demektir?

İris Nedir?

Gözbebeğinin etrafında yer alan, göz boyutunu kontrol etme özelliği olan bir halkadır. Bu halka kişinin ölümüne kadar büyük bir yara almadıkça hasar görmez ve bu nedenle parmak izinden daha benzersizdir. Parmak izi her ne kadar herkeste farklı olsa da, bazı benzerlikler çıkabilir. Ancak bu iris ile tamamen önlenir. Bu nedenle personel devam kontrolünün sağlandığı teknolojiler arasında yer alan iris tanıma, çok etkili sonuçları vermektedir. Peki, bu sistemin çalışma prensibi nasıldır?

İris Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Yapılan araştırmalar ile irisin herkeste benzersiz olduğu anlaşılmış ve bu sebeple kimlik doğrulamalarında kullanılmaya başlanmıştır. Aynı zamanda genel devam kontrol sistemlerine göre benzer bir çalışma disiplini olmakla beraber, çeşitli özellikleri bulunur.

  • İris biyometrik bir kimlik doğrulama sağladığı için taklit edilemez. Anne karnındayken oluşur.
  • Sistemdeki kamera irisi tarar ve benzersiz bir sembolü sisteme tanımlar. Sisteme tanımlandıktan sonra kişi kontrolden geçebilir.
  • Kontrolden geçerken gözü tarayan kamera, deklanşör gibi özelliklere sahip irisi ayırır ve kişiyi tanır. Hata oranı sıfırdır.

Çok benzersiz özelliklere sahip olan bu sistem, özellikle üst düzey işletmelerde, plazalar ve kurumlarda kullanılır. Maliyet oranı daha yüksek olduğu için, bu çerçevede tercih edilir.

İris Tanıma Sistemleri Neden Tercih Edilir?

Sistem pek çok özelliği ile dikkat çekmekle beraber, en önemli özelliği hata oranının sıfır olması ve benzersiz bir özellik göstermesidir. Bunun yanında;

  • Eşleşmedeki hatasızlık,
  • Taklit edilememe,
  • Herhangi bir fiziksel temasın olmaması,
  • Kornea tarafından korunması ve darbe almaması, irisin ve iris tanımanın avantajları arasında sayılabilir.

Yukarıdaki sistemin tüm avantajlarından faydalanmak ve bunu işletmenizde kullanmak ister misiniz? O halde size üst düzey hizmetimizi sunabiliriz. Bizimle iletişime geçerek, iris tanıma teknolojisinin tüm avantajlarını işletmenize yansıtabilir, pek çok faydayı elde edebilirsiniz.